W poniedziałek po raz pierwszy zebrała się Społeczna Rada Gospodarcza Gminy Świecie.
Rada będzie ciałem doradczym, złożonym z szefów i właścicieli firm, zarówno tych dużych, jak i małych. Spotkania będą odbywały się nie rzadziej niż co pół roku.
Do 23 czerwca zainteresowane przedsiębiorstwa mogły przesyłać deklaracje wyrażające chęć udziału w radzie, o czym informowały media. Spośród nich burmistrz wybrał 15.
- Zależało nam na tym, aby stanowiły one jak największy przekrój lokalnego biznesu – zaznaczał na spotkaniu Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia.
W radzie znajdują się więc m.in. firmy z branży papierniczej, metalowej, budowlanej, hotelarsko – gastronomicznej, spożywczej, poligraficznej, bankowej i usług komunalnych.
- Społeczna rada gospodarcza była jednym z punktów mojego programu wyborczego, który teraz doczekał się realizacji – mówił burmistrz. – Wasze pomysły i doświadczenie będą pomocne w tworzeniu uchwał i działaniach na rzecz rozwoju gminy.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia wybrano przewodniczącą rady, którą została Janina Śmigielska, prezes Banku Spółdzielczego w Chełmnie, który ma oddział w Świeciu i jest obecny m.in. na tutejszym rynku nieruchomości. Wiceprzewodniczącym został Bogusław Mierzwiak, współwłaściciel firmy Bart z Sulnowa, producenta tektury falistej i opakowań.
Jakimi sprawami chcieliby się zająć członkowie rady?
- Jedną z nich na pewno będzie wysokość podatków od nieruchomości – mówią zgodnie Ryszard Molus, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów oraz Edmund Stanny, prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Świecka”. – Dla dużych firm, które mają sporo terenów i budynków, to znaczne obciążenie. Zdajemy sobie sprawę, że wpływy z podatków zasilają budżet gminy, dlatego ważne będzie wypracowanie kompromisu. Na pewno warto pomyśleć o większym zróżnicowaniu ich wysokości. Mniejsze obciążenia fiskalne firm to większa szansa na utrzymanie dotychczasowego lub zwiększenie poziomu zatrudnienia – podkreślają.
Bogusław Mierzwiak, współwłaściciel Bartu, uważa z kolei, że należy pomyśleć o zwiększeniu ulg dla małych przedsiębiorstw.
- Obecnie dotyczą one firm, które zatrudnią lub zwiększą zatrudnienie o co najmniej 10 osób. Wtedy nie płacą one podatku od nieruchomości przez trzy lata. Myślę, że sensowne byłoby, aby obniżyć limit zatrudnienia. Wtedy z ulg skorzysta też drobny biznes, a nie tylko duży i średni – argumentuje Bogusław Mierzwiak.
Przedstawicielom firm wręczono nominacje na członka rady. Uzgodniono, że kolejne posiedzenie odbędzie się na przełomie września i października. Do tego czasu każdy z członków przygotuje swoje wnioski i pomysły.
- Jesteśmy otwarci na sugestie przedsiębiorców. Zależy nam na jak najlepszym klimacie dla inwestycji w naszej gminie, bo przekłada się to na konkretne efekty, przede wszystkim w postaci nowych miejsc pracy – wyjaśnia Justyna Brzoskowska, kierownik wydziału gospodarki.
Wsparcie w pracach nad realizacją projektów zadeklarował też Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu.
- Wszystkim nam przecież zależy na tym samym – na rozwoju Świecia – tłumaczy.
Członkowie rady będą opiniować zarządzenia burmistrza dotyczące rozwoju gospodarczego gminy oraz projekty uchwał w sprawie m.in. podatku od nieruchomości, od środków transportu i wysokości ulg podatkowych. Rada będzie też forum wymiany poglądów na temat wykorzystania potencjału gminy, promocji jej atutów oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Uczestnictwo w radzie ma charakter społeczny. Za udział w posiedzeniach i w pracach nie przysługuje wynagrodzenie ani dieta.
Skład Społecznej Rady Gospodarczej Gminy Świecie:
1.Mondi Świecie S.A. (Świecie)
2.Bart (Sulnowo)
3.Mekro (Świecie)
4.Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów (Świecie)
5.Vistula Partner (Świecie)
6.M&M Graphic Marcin Libecki (Świecie)
7.Zakład Usług Komunalnych (Świecie)
8.Spółdzielnia Mleczarska „Świecka” (Świecie)
9.Bank Spółdzielczy w Chełmnie (Chełmno, oddział w Świeciu)
10.Szwedzki Dom Handlowy (Wiąg)
11.Akces (Świecie)
12.Usługi elektroniczne, elektryczne Artur Plesiak (Polski Konopat)
13.Jacek Pamuła – Soki (Morsk)
14.Elbrox (Świecie)
15.Omega Andrzej Szulc (Wielki Konopat)